Hazır Konveyör

Ankara Hazır Konveyör Sistemleri Üretimi

konveyor

Konveyör Bant Çeşitleri Nelerdir?

Konveyör Bant Çeşitleri Nelerdir?

Konveyör sistemleri içerisinde günümüzün teknolojisi ile birlikte eski kayıt sistemlerine göre daha karmaşık fakat daha pratik ve hızlı bir şekilde çalışan konveyör bant çeşitleri ile uygulamalar yapılmaktadır. Günümüzde bu en son teknoloji sistemler Antürk Mekatronik Hazır Konveyör olarak sizin için gerçekleştirdiğimiz üretimlerde de tercih edilmektedir. Bu sayede tüm sektörlerde çok daha verimli bir şekilde kullanılabilecek sistemler sunulmaktadır.

Konveyör bant çeşitleri arasında en yaygın olarak kullanılan bant türü, kayışlar olarak tercih edilmektedir. Katı bir yapıya sahip olan bu kayışlar genellikle kauçuk veya naylon malzemeden üretilirken içeriğinde polyester veya neopren gibi maddelerde bulunabilir. Aslında bant çeşitleri ve bu seçilen ürünle birlikte elde edilen özellikler, konveyör bandının hangi noktada kullanılabileceği konusunda da etkili olmaktadır.

konveyör bant

Endüstriyel Kullanımda Konveyör Bant Çeşitleri

Endüstriyel kullanımda kısmen daha büyük boyutlu ve sistematik bir şekilde daha hızlı konveyör sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin, süpermarketler veya havaalanları gibi noktalarda genellikle PVC, polyester veya kauçuk bant çeşitleri tercih edilirken, endüstriyel faaliyetlerde daha iyi bir filtreleme gerçekleştirmek için özel filtre kayışları kullanılabilir.

Dokuma kayışlar olarak bilinen parçalar ise metal ve kablo bağlantı zincirleri ile birleşik olarak üretilirken, endüstriyel faaliyetlerde özellikle elektronik fabrikalar, gıda fabrikaları, cam işleme fabrikaları gibi noktalarda ısıl işlemler ile birlikte uygun olarak dokuma kayışlar kullanılır. Firmamız sayesinde üretimi gerçekleştirilen özel imalat konveyör sistemlerinde de isteklerinize bağlı olarak bu tip farklı bant çeşitleri tercih edilebilir.

Değişen bir çeşit olarak menteşeli kayışlarda konveyör bant çeşitleri arasında yer almaktadır. Metal konstrüksiyona sahip olan bu bantlar küçük ürünler ve geri dönüşüm ürünlerinin daha pratik ve dayanıklı bir şekilde aktarımının sağlanabilmesi için tercih edilmektedir. Paketleme süreçlerinde ve otomotiv sanayinde genellikle plastik kuşaklar tercih edilirken pratik bir şekilde temizlenebilen yapılar ile de avantaj oluşturmaktadır.

Kullanım Alanına Göre Konveyör Bant Çeşitleri Seçimi

Antürk Mekatronik Hazır Konveyör olarak üretimlerimizde özellikle kullanım alanında ihtiyacınız olan konveyör sistemlerini belirleyerek, malzeme seçimleri sağlıyoruz. Genel anlamda bir konveyör sistemi sayesinde gıda ürünleri, cevherler, maden ürünleri, ilaç, lojistik ürünler, standart eşyalar, havalimanları veya güvenlik noktalarının bulunduğu alanlarda çanta ve koliler konveyör bant üzerinde taşınabilir. Bu anlamda da kullanım alanı göz önünde bulundurulduktan sonra taşıma işleminin yapılacağı eşyanın türüne göre konveyör bant çeşitleri tercih edilir.

Kısa bir şekilde konveyör bant çeşitleri tekrardan gözden geçirilirse;

  • Karkas türüne göre tekstil ve çelik bantlar,
  • Kaplama türüne göre ısıya dayanıklı ve aşınmaya dayanıklı bantlar,
  • Mesafe kullanımına göre ince, esnek, düz yüzeyli, sandviç dizaynlı bantlar gibi birçok çeşit olmaktadır.

Özellikle konveyör uygulamalarında bat seçimlerinde taşıyacak olduğu malzemenin kapasitesi, taşıma mesafesi, çalışma sıcaklığı, malzemenin darbe etkisi, çekme mukavemeti ve nem gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Konveyör Bant Çeşitleri Nelerdir?